Lanner NCA-2513 1U 19" Rackmount Network Appliance costruito con CPU Intel® Atom C3000 (nome in codice Denverton-R)
Functions of Lanner NCA-2513
Built with Intel Atom™ C3758, C3558, C3558R or C3338R CPU (codenamed Denverton-R), the NCA-2513 offers higher base frequency combined with a higher TDP and up to 8 cores of processing prowess. Also featured are Intel® QAT, 8x Ethernet ports, 64GB system memory, two pairs of Gen3 bypass (By SKU), 1x NIC module slot, 1x M.2, 1x PCI-E*8 or *4 FH/HL (By SKU) and compatibility with Lanner’s pre-certified wireless LTE modules, the PGN-300 and the PGN-600.
Field of application for Lanner NCA-2513 / Key functions
Specifications
| Platform | |
| Form Factor | 1U 19” Rackmount |
| Processor Options | Intel® Atom™ C3000 2~8 Cores (Denverton-R) |
| CPU Socket | Onboard |
| Chipset | SoC |
| Security Acceleration | Intel® QuickAssist Technology |
| BIOS | AMI SPI Flash BIOS |
| System Memory | |
| Technology | DDR4 2400MHz ECC or non-ECC UDIMM/RDIMM |
| Max. Capacity | 64GB |
| Socket | 2x 288-pin DIMM |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x GbE RJ45 Intel® i210 2 x GbE RJ45 Intel® i350-AM2 (By SKU) 4 x GbE RJ45 Marvell 88E1543 |
| Bypass | 2 Pairs Gen3 (by SKU) |
| NIC Module Slot | 1 |
| LOM | |
| IO Interface | N/A |
| OPMA Slot | N/A |
| I/O Interface | |
| Reset Button | 1 |
| LED | Power/Status/Storage |
| Power Button | 1 x ATX Power Switch |
| Console | 1 x RJ45 |
| USB | 2 x USB 3.0 or 2.0 (By SKU) |
| LCD Module | 2 x 20 Character LCM, 4 x Keypads |
| Display | N/A |
| Power Input | AC Power Inlet on PSU |
| Storage | |
| HDD/SSD Support | 2 x 2.5” Bay (By SKU) |
| Onboard Slots | 1 x M.2 |
| Expansion | |
| PCIe | 1 x PCI-E*8 or *4 FH/HL (By SKU) |
| mini-PCIe | Yes (By SKU) |
| USB 3.0 | 1 x Pigeon LTE Module Support (Optional) |
| Miscellaneous | |
| Watchdog | Yes |
| Internal RTC with Li Battery | Yes |
| TPM | Yes |
| Cooling | |
| Processor | Passive CPU Heatsink |
| System | 2 x Cooling Fans with Smart Fan |
| Environmental Parameters | |
| Temperature | 0~40ºC Operating -20~70ºC Non-Operating |
| Humidity (RH) | 5~90% Operating 5~95% Non-Operating |
| System Dimensions | |
| (WxDxH) | 438 x 321 x 44 mm |
| Weight | 4.4 kg |
| Package Dimensions | |
| (WxDxH) | 540 x 500 x 230 mm |
| Weight | 8 kg |
| Power | |
| Type / Watts | 150W ATX Single PSU |
| Input | AC 90V~264V @47~63Hz |
| Certifi cation | |
| Approvals and Compliance | RoHS, CB, CE, FCC, UL |
Order Information
| NCA-2513A | Atom 8C C3758 with QAT + 8x GbE RJ45 with 2 Pairs of Bypass + 1x NIC Module |
| NCA-2513B | Atom 4C C3558R with QAT + 8x GbE RJ45 with 2 Pairs of Bypass + 1x NIC Module |
| NCA-2513C | Atom 4C C3558 with QAT + 6x GbE RJ45 without Bypass + 1x NIC Module |
| NCA-2513D | Atom 2C C3338R with QAT + 6x GbE RJ45 without Bypass + 1x NIC Module |
Technical specifications
- Intel® Atom C3000 CPU (2 ~8 Cores)
- 2x GbE RJ45 Intel i210, 2x GbE RJ45 Intel i350-AM2, 4x GbE RJ45 Marvell 88E1543, 2x Pairs of Gen3 Bypass (By SKU)
- 1x NIC Module Slot, 2x USB 3.0 (By SKU), 1x PCI-E*8 or *4 FH/HL (By SKU), 2x Cooling Fans
- 2x 288-pin DIMM DDR4 2400MHz ECC or Non-ECC UDIMM/RDIMM, Max. 64GB
- 2x 2.5” HDD/SSD Drive Bays (By SKU), 1x M.2
- Intel® QuickAssist Technology
| Catégorie PC: | PC rackable |
|---|---|
| Interfaccia: | Gigabit Ethernet , USB |
| Memoria RAM: | 64 GB |
| Processore: | Intel Atom |
| Temperatura: | Temperatura standard |
| Alimentazione: | 90 - 264 VAC |
| Certificazione: | CB, CE/FCC, RoHS, UL |
Richiedi un preventivo
Compila il modulo qui sotto per ricevere un preventivo gratuito.
Compila il modulo qui sotto per ricevere un preventivo gratuito.